Där fick mamma Annika till och med kommentera på Aftonbladets internejsajt om sonens lagbrott. Kan tänka mig att det inte direkt minskade hennes typiska mamma-bannor av den trafikmässigt ansvarslöse 31-årige sonen. Även om vi kanske inte alla är lika inför lagen är vi i dessa fall garanterat lika inför våra (över)beskyddande mödrar.
Björn hade lite för hårt tryck på gaspedalen på väg hem till Värmland från Åby i den ljusa sommarnatten i torsdags. Han blev i alla fall tagen av en "riktig" polis, om än i civilbil. Själv åkte jag dit, när det hände, på en sådan där kamera, vilket jag anser vara direkt osportsligt. Ertappad av en simpel maskin. Jädrar vad det blixtrade rätt i fejan.
Då är det renhårigare att bli tagen av en fysisk polis. "Sir, the light was yellow" som Elwood Blues så sakligt försökte argumentera när han på en fullkomligt trafiktom gata dånade mot rött i den oöverträffade filmklassikern Blues Brothers.
När det första givna missnöjet över misären att bli av med lappen lagt sig verkar dock Björn Goop halvnöjd ändå. "Nu kan jag sitta breve och läsa Ronden" meddelade Björn på stallets hemsida i tisdags. Ja, det tar ju en bra stund det också, för att inte tala om hur intressant det är, att läsa Ronden alltså.
Så för konkurrenterna blir den här fortkörningshistorien nog bara en nackdel. För nu kommer ju Björn till varje tävlingsdag både mer påläst (genom de utökade detaljstudierna av Travronden) och kanske även lite piggare (om han också hinner med en tupplur) än han brukar vara.
Men bara så du vet det Björn, bekymren är inte över. För när Du sedan ska få tillbaka ditt körkort igen (när det nu blir) så får du inte tillbaka ditt gamla från länsstyrelsen. Den lappen är "klippt"! Så det blir till att ta sig det administrativa omaket att skicka in ett helt nytt körkortsunderlag också.
----------
En av anledningarna till att STC och ATG egentligen inte vill att de nya "utmanar-B-loppen" ska köras med totospel är att man är rädd att det ska bli pinsamt låga omsättningar när loppen inte figurerar i ATG Live.
Vadådå? Man bryr sig ju i nuläget inte om att sanera i den översållade spelfloran för att få bort redan pinsamma potter.
Färska och bästa exemplet: Solänget var saxbana till Örebro vid E3-kvalen i måndags. På saxbanan är V3 endast öppet för banspel och de 975 registrerade Solängetbesökarna (inklusive de aktiva runt de cirka 100 startande hästarna) orkade omsätta 3.920 kronor, fyra kronor per person, på V3-spelet.
Det här är långt ifrån något unikum - så ser det ofta ut. Så vadå vara rädd för små spelpooler?
----------
Enligt Olof Karlanders nyligen offentliggjorda galopputredning bärs den svenska fullblodssporten upp av drygt 700 medlemmar i galoppsportens organisationer. Entusiasterna om Ni så vill, eller snarare de föreningsaktiva entusiasterna. Hur många fler oorganiserade galoppintresserade det finns är förstås ett mörkertal, men man lär inte komma så där vansinnigt långt upp i tusentalen i alla fall.
Att den lilla svenska galoppsporten nu har en kvalitativ och tekniskt påkostad egen tidning som heter Galopp-Magasinet är därför anmärkningsvärt, och skulle jag vilja påstå, kanske till och med dumdristigt hjältemodigt av tidningens skapare och redaktör Mats Genberg.
Det borde på grund av ekonomiska realiteter helt enkelt inte "gå" att göra en så kvalitativ svensk galopptidning som den Genberg drog igång ifjol, men för att vinna måste man våga, och det har Mats gjort. För varje tidning som hittills kommit har jag nickat allt mer gillande åt form och innehåll och efter den nyligen utkomna nummer 2-2008 är saken klar - Galopp-Magasinet får förhoppningsvis så mycket luft under vingarna och kol i ångpannorna att entusiasten Mats kan hålla projektet igång.
Höjdpunkten hittills (med i senaste numret) är den fantastiska historien och genomgången av Secretariats liv och karriär. Nu ser jag redan fram emot en fortsättning på samma upplägg och tema i nästa nummer. Vågar jag föreslå Man O'War? Eller varför inte Kincsem, även om kollega Martin Källberg "bränner av" det centrala i hennes hjältekarriär i dagens nummer av Travronden.
Där har du verkligen något att läsa, Björn, bredvid vem det nu är som skjutsar dig idag (vart du nu ska). Om Kincsem.
----------
Lobbyarbetet i hemmiljön om att kunna slinka iväg ett par dagar på semestern till Stochampionatshelgen på Axevalla har satts igång på allvar. Auktionskatalogen fick definitivt vågskålen att väga över till att det känns viktigt och prioriterat att gästa nämnda storloppsmeeting i år. Jag har en alldeles egen favorit i katalogen, som kollega Lernå tror "faktiskt inte blir så dyr", vilket förvånar mig väldigt. Jag tycker att hästen borde bli RIKTIGT dyr om den ser bra ut.
Vilken det är?
Sorry - det behåller jag för mig själv. Det kan ju tänkas att jag hinner slå in sjusiffrigt på V75 innan Stochampionatshelgen, och i så fall ska minsann ingen annan få "gratischans" att konkurrera om den här godbiten.
Jag gillar verkligen det hästurval som det blev på den här nya auktionen. Massor med (topp)avelshingstar är representerade bland de 100 katalognumren med en eller ett par avkommor vardera. Precis så ska det vara!
Eftersom ett större renoveringsarbete väntar i hemmiljön under semesterveckorna gäller det att motivera sig att orka sätta fart på slipmaskinen tidigt om morgnarna (till grannarnas förtret, men den smällen är bara att ta) så att det i mitten på juli ges tid för Axevallatrippen.
----------
Tänk vad läskigt det plötsligt kändes att den där nya FRA-lagen höll på att passera igenom riksdagen. Och vilken seger för vårt demokratiska politiska system att det i elte timmen blev återremiss till försvarsdepartementet med den inlindade egentligen hårt kritiska uppmaningen "gör om - gör rätt".
---------
I tisdags blev det ett tillfälligt produktionsavbrott på kontoret när annonschef Thomas delägde gamle rutinerade gnetande valack Nimbus Newmen startade i trioloppet i Visbys lunchtrav. Nimbus har haft det tungt ett tag, men nu var i alla fall tränaren Patrik Håkansson nöjd med hur hans rätt nya förvärv jobbade. Innerspår över kort distans, perfekt eftersom Nimbus ska smyga invändigt, med betoning på invändigt, så länge det bara går, och "Visbybilligt" emot.
Jodå, det fanns logiskt fog för att vara försiktig optimist, och det var ett förväntansfullt gäng som trängde ihop sig framför redaktionens platt-tv.
Rygg ledaren efter kort startgalopp gjorde att stämningen blev alltmer uppskruvad, och innertaket hotade till slut nästan att lyfta av "E-läktarvrålet" när Björn Sjöström i sista kurvan tog beslutet att köra undan i ledningen med Eagle Broline. Nimbus kom loss och speedade till segergrepp, för att ögonblicket senare se ut att istället åka dit mot den som kom ut från tredje invändigt, när denne plötsligt galopperade jämsides med Nimbus.
Seger!
25.000 i förstapris, drygt åtta gånger på toton och smaskig utdelning på V4, tvilling och trio...för de som spelat. Vid närmare kontroll visade det sig nämligen att INGEN på hela arbetsplatsen investerat ens en 50-lapp på plats på Nimbus Newmen! Ändå lät det för en utomstående, om någon sådan funnits där och lyssnat, garanterat som att vi tog hela toton.
Tänk vad härligt trav är.