Det började med
Wellino Boko. Få årsdebuter har någonsin lovat mer än den Wellino Boko svarade för i Rättvik i måndags. Att vinna på 1.13,1a/2.140 meter från dödens, efter nio månaders tävlingsfrånvaro är ruskigt imponerande och som jag ser det har Sverige äntligen ett allvarligt hopp när det ska tävlas om storslant i Frankrike i vinter. De skonsamma banorna i Paris och en höst utan strul kommer att göra Stig H Johanssons häst till en vinnare av världens största travlopp redan 2010.
***
Torvald Palema då? Kan inte han vinna Prix d'Amérique? Nja, knappast troligt efter vårens och sommarens urladdningar i sprinterloppen. Fast det kanske inte är rätt att kalla det urladdningar? I Elitloppet tyckte jag nog att han behövde plocka fram allt för att hinna fram till segern, men i tisdags i Hugo Åbergs fanns det nog sparat, hur konstigt det än kan låta. Torvald Palema kan mycket väl vara världens bästa häst på kort distans och det är just över 1.609 meter jänkarna gärna mäter hästarnas kunnande. Jag kan inte tänka mig att Torvald Palema förlorar om han åker över till Breeders Crown i USA. Det känns därför tufft att begära alltför mycket av honom i Frankrike i vinter och det är väl inte ens troligt att Åke provar?
***
Jag försökte slänga in en blogg under mitt besök i Gävle mitt i veckan, men grannen med det trådlösa nätverket verkar ha flyttat och jag hade ingen reservplan.
***
En definitionsfråga nu. Har Torvald Palema verkligen aldrig
sett bättre ut än han gjorde inför loppet på Jägersro i tisdags? Skrämmande i så fall och ett underbetyg till både Joakim Lövgren och Åke Svanstedt, tränarna som så här långt skött matchningen i hästens karriär.
Ralf Vadsmo menade att Torvald aldrig
sett bättre ut än han gjorde innan starten i Hugo Åbergs. Egentligen går det väl inte att säga att han hade så fel om man ser till vad resultatet blev - seger på en tid under 1.10,0 säger inget annat - men ingen människa kan väl säga att hästen
såg bra ut. Eller? Ska vi vänja oss och tycka att det är okej när hästen ser så där framhalt ut? Ja, det kanske vi ska, men att säga att Torvald aldrig
sett bättre ut än i tisdags låter i mina öron totalt fel.
Om till och med Åke Svanstedt säger att hästen är halt innan loppet, då är han det och jag kan inte tänka mig att Torvald Palema gjort 72 starter innan tisdagens lopp och
sett sämre ut inför samtliga.
Jag köper också Svanstedt förklaring på varför Torvald Palema ser ut och springer som han gör innan loppen. Det är inte logiskt att en häst som är så pass framhalt vinner Elitloppet, Forus Open och Hugo Åbergs om orsaken är en led- eller senhälta.
***
En av de två tv-reportrana under sändningen från Rättvik i måndags hade lite mer känsla än den andre och det gläder mig när det genuina travintresset lyser igenom som det då gjorde.
Patric Skoglund får pluspoäng av mig då han vid ett flertal tillfällen såg till att ge tittarna korrekt upplysning om vad som hände i loppen. Bra där.
***
Blev verkligen Wellino Boko så ensam till slut att han stannade till sista biten? Jag läste att
Erik Adielsson hade uttalat sig så och blev orolig att jag sett fel lopp. Men å andra sidan är det inte samma sak att sitta bakom en häst som att se loppen på tv, så han blev nog själv sista biten, Wellino.
En låt nu.