Travronden uppmärksammade tidigare idag att Nils Enqvist står som ägare till duon Secret de Peshard och To And Fro på franska travförbundets hemsida, men enligt ST:s sportchef Per Wetterholm är det uppgifterna på Svensk Travsport som gäller.
– När en häst har exporterats från ett land till ett annat, är det registerförande land som uppdaterar ägareförhållanden, säger ST:s sportchef Per Wetterholm.
Det betyder i klartext, att det är uppgifterna i ST:s data som gäller i det aktuella fallet, alltså med Rolf H Pettersson i Norrköping som ägare till Secret de Peshard och To And Fro.
– Eftersom hästarna är exporterade till Sverige så är vi registerförande land, vilket betyder att de franska travförbundet inte uppdaterar uppgifterna, säger Per Wetterholm.