Amour d'Occagnes är ordentligt på gång.
Foto: GERARD FORNIAmour d'Occagnes hade ingen riktig lycka i vintras då han mest radade upp fjärdeplatser i Frankrike, men nu har det lossnat ordentligt för Vincent Martens femåring. Idag kom tredje raka segern när han vann grupp III-loppet Prix du Louvre.
Christophe Martens fick en hygglig start med Amour d'Occagnes (e. Diamant Gede), men var inte med i någon spetskörning i början. Efter första svängen lyckades han glida ner i rygg på ledande andrahandsfavoriten Tag Wood (e. Jag de Bellouet) och där satt han still fram till upploppet.
Hästarna radade sig upp på innerspår under vägen och i sista sväng försökte Tag Wood dra undan i ledningen och Amour d'Occagnes var den enda som kunde följa med och mitt på upploppet vred Martens ut och Amour d'Occagnes kunde sega sig förbi den sista biten och vann med ett huvud.
Tag Wood blev tvåa, långt före trean, svenskfödde Perfekt (e. Rite On Line) som spurtade bra efter att suttit i fjärde-femte invändigt under vägen. Även Update (e. Gigant Neo) var med i loppet, men efter att kört till ledningen och släppt så var han trött redan 1.000 meter kvar och föll genom fältet.
Segertiden blev 1.14,1/2.875 meter och förstapriset var 40.000 euro.