Hela Travronden.se finns tillgänglig för dig som prenumererar. Starta din prenumeration här! Stäng
Publicerad 18 september 2012 av Lars G Dahlgren

Åbys banveterinär Anders Bergqvist.

BANVETERINÄREN:

”Hästen mådde skitdåligt”

- Jag förstår inte hur det kunde bli diskussion om att Commander Crowe skulle kunna starta igen på Solvalla redan om 14 dagar. Vi var helt eniga om beslutet att sätta 14 dagars anmälningsförbud, inte startförbud.

Det säger Åbys banveterinär Anders Bergqvist med anledning av rabaldret runt Commander Crowe i Åby Stora Pris i lördags. Först verkade det som att årets storloppssuverän i Europa skulle kunna starta i finalen i Masters du Trot på Solvalla under Kriteriehelgen, men igår kom ändrat besked från Svensk Travsport på den punkten. Det som banveterinärerna Anders Bergqvist och Björn Sandgren gemensamt beslutade var alltså 14 dagars anmälningsförbud. Inte 14 dagars startförbud som det stod på Åbys resultatlista.

- Den här förvirringen av termer har jag svårt att förstå. Ordet startförbud är något gammalt som hänger kvar från den tid då hästar startade tätare och kunde stå med i flera program och startlistor samtidigt. Numera jobbar vi bara med begreppet anmälningsförbud. Som sagt, Björn Sandgren och jag var eniga, den här hästen ska som vi ser det ur medicinsk synvinkel inte tävla på några veckor, han behöver ligga lågt ett tag med tanke på hur han mådde efter andra heatet i Åby Stora Pris, säger Anders Bergqvist.

Han beskriver kort och gott Commander Crowes allmäntillstånd efter det andra heatet som att hästen mådde ”skitdåligt”. 

- Allmäntillståndet var ordentligt nedsatt. Hästen var väldigt hängig. Åbys klinikveterinär Titti Abrahamsson fick höga pulssvar när hon undersökte hästen. Symptomen på uttorkning var tydliga. Det är något som kan uppstå väldigt snabbt, till exempel av infektioner i tarmen, och bli direkt livshotande för hästar. Till exempel Baron Gruff-sjukan yttrar sig med så våldsamma diarréer att hästen kan dö av den uttorkning diarréerna orsakar så snabbt som inom tre-fyra timmar.  

- Titti administrerade också 15-20 liter vätska till Commander Crowe i form av dropp. Även om Commander Crowe är en stor häst, till och med väldigt stor för att vara travare, är 15-20 liter dropp att anse som en stor mängd vätska som behövde tillföras för att hästen skulle repa sig.

Bergqvist säger också att det är helt uteslutet att Commander Crowe skulle kunnat starta i skiljeheatet, om det blivit ett sådant, och att det även verkar ha funnits indikationer på att hästen inte mådde helt bra efter första heatet heller. I båda heaten var Commander Crowe tvåa bakom Sebastian K.

- Jag blev kallad till Commander Crowes box efter andra heatet sedan jag blivit uppmärksammad på att hästen inte skulle må bra. Jag fick uppgifter om att man i kretsen runt hästen varit oroliga för att allt inte stod rätt till redan efter första heatet. Men vi banveterinärer blev alltså inte inkopplade förrän efter andra heatet.

Åbys banveterinär har  författat en skrivelse till Jordbruksverket med önskemål om att verket ska igångsätta en utredning av det som skedde på Åby. Denna skrivelse har till stora delar sekretessbelagts av det statliga verket, men det Bergqvist önskar ha utrett är att eventuellt har inte svensk lagstiftning och/eller sportens eget regelverk följts.

- Eftersom Jordbruksverket valt att sekretessbelägga min skrivelse så kan jag naturligtvis inte heller gå in och kommentera innehållet i den, säger Bergqvist.

 

 

Fackredaktör
Jag tycker det verkar motsägelsefullt - iallafall i mina öron. Dels sägs det här att han var "skitdålig" och inte borde startat - men efter vila och dropp, så friskförklarades han av kliniken redan samma kväll? Vad jag vet så har inte kliniken dementerat det ännu iallfall. Om man inte såg hästen innan start så borde det vara svårt att säga att den inte borde startat - marktransport och druckit dåligt syns väl inte på en gång?? Däremot kan jag tänka mig att det syns efter hästen tagit ut sig, som i tävling.... -då kanske man kan prova först att ge vila och dropp, innan man dömer ut den som "dödssjuk" som det låter ovan och spärrar den lämpligen 14 dagar från lopp... Nej, det kunde skötts fasen så mycket bättre
Liselott, det ligger mycket i vad Du skriver! Då jag har häst på träningslistan, kan jag inte skriva mer än så!
Du behöver vara inloggad för att kommentera: prenumerera
Från startsidan

senaste nytt

Meadowlands
idag 17:59 Intl.
Meadowlands
idag 17:55 Intl.
V75 Gävle
idag 17:08 Sport
V75 Gävle
idag 16:24 Sport
Elitloppet
idag 15:51 Sport
V75 Gävle
idag 15:44 Sport
Nationaldagsgaloppen
idag 13:46 Galopp
Mot Elitloppet!
idag 13:13 Sport
Kallblod
idag 12:10 Sport
Vincennes
idag 09:44 Sport
Meadowlands
idag 08:36 Intl.
Meadows
idag 08:33 Intl.
Meadowlands
idag 08:31 Intl.