Jörgen Westholm vann lopp på Enghien idag.
Foto: MICKE GUSTAFSSON/ALNI fredags fick Jörgen Westholm en tränarseger i Cabourg i Frankrike. Idag fortsatte framgångarna för Westholm då han själv var på plats och styrde in Uhlan Noir till seger på Enghien i Prix de Nouzonville.
Jörgen Westholm körde till spets kort efter start med Uhlan Noir (e. Orlando Vici) och där såg det sedan ut som att han fick sitta ifred för det var ingen som utmanade om ledningen.
- Jag hade spöt framme på min häst för att visa att jag ville ha ledning, sade Jörgen Westholm på telefon ifrån Frankrike efter loppet.
När hästarna gick in i sista sväng ökade Westholm tempot och över det långa upploppet på Enghien lämnade Uhlan Noir de andra hästarna med 50-60 meter och vann överlägset.
- Jag bara satt och mös i ledningen. Man brukar inte vinna från spets på den här banan, men oj vad fin han var idag hästen. Sista 800 meterna gick väldigt snabbt, säger Westholm.
Uhlan Noir vann på 1.15,1/2.875 meter och förstapriset i loppet var hela 27.500 euro. Totalt har nu den fyraårige hingsten tjänat 116.595 euro.
- Nu har även Uhlan Noir tagit steget in i Jörgen Westholms miljonklubb, konstaterade Westholm nöjt.
Äger hästen gör Jan Spåls.