Hela Travronden.se finns tillgänglig för dig som prenumererar. Starta din prenumeration här! Stäng
Publicerad 17 juli 2012 av Dennis Engelbo

Leader Of The Gang har startat i Sverige utan några framgångar.

Bättre som valack

Yonkers Trot-vinnare kastrerad

Vinnaren av Yonkers Trot 2011, har varit hos Daniel Redén ett drygt halvår, men han har inte visat allt sitt kunnande i den nya regin. Nu hoppas man att han ska tävla bättre, då han har blivit kastrerad.

Det är Daniel Redén som meddelar detta på Stall Zets hemsida. Leader of the Gang har tjänat närmare 4,2 miljoner kronor och har vunnit i sex av 25 starter. I Sverige har han startat fem gånger, med ett femtepris som bästa placering.

- Han har inte tävlat bra och han har agerat stressat och oroligt. Vi hoppas att han får det bättre och lugnare som valack, skriver Redén.

Fackredaktör
Är väl inte direkt så många hästar som presterat bra som hingst, som blivit bättre om valack? enligt gammla läromästare så är det bättre att lägga ner mer tid på hästen än att kastrera!
Du behöver vara inloggad för att kommentera: prenumerera
Från startsidan

senaste nytt

Fina framgångar
igår 22:15 Intl.
Starten avgjorde
igår 18:30 Intl.
Äntligen!
igår 17:47 Sport
Danska Sprintermästaren
igår 16:17 Intl.
Tvåa i Stosprintern
igår 15:30 Intl.
Derbyvinnare
igår 14:27 Intl.
Danmark
igår 13:54 Intl.
Inför V64
igår 10:54 Spel
Vincennes
igår 10:19 Intl.
Skamvrån
igår 09:09 Sport
Italien
igår 08:50 Intl.
Meadowlands
igår 07:44 Intl.
Preakness Stakes
igår 00:39 Galopp