Nurmos med tre finska derbyhopp
Det körs derbyuttagningar även i Finland på onsdag och skådeplatsen är Vermo. Fem uttagningar med 60 hästar står på programmet.
Två bästa från varje uttagning och två treor efter seedning går till finalen, som körs på lördag 1 september med 150.000 euro i förstapris.
Uttagningarna över 2600 meter och förstapris på 9.000 euro i respektive lopp ser ut enligt följande.
Första uttagningen
häst-kusk
1. Doris Hoss / Markku Nieminen
2 Better Boss / Jukka Torvinen <wbr />
3 One For You / Jarmo Saarela
4 Sahara Hot Mama / Santtu Raitala
5 Lexus Dream / Ari Moilanen
6 Willow Pride / Antti Teivainen <wbr />
7 The Dude / Ville Tonttila <wbr />
8 Highscore Luca / Esa Holopainen
9 EL Fitzgerald / Tapio Perttunen <wbr />
10 Run For Royalty / Hannu Torvinen
11 Arctic Agent / Pekka Korpi
12 Ratu Release / Tommi Kylliäinen <wbr /> <wbr />
Andra uttagningen
1 Volume Ace / Anssi Nurminen <wbr />
2 Gaiana / Juhani Tapani
3 May Rose / Ari Moilanen <wbr />
4 Surprise Leader / Hannu Hietanen
5 Le Gros Bill / Antti Teivainen
6 Albino Brave / Tapio Perttunen
7 Proserpine / Niko Jokela <wbr />
8 Club Nord Elit / Jukka Torvinen
9 Ride / Tuomas Korvenoja <wbr />
10 Cameron Evo / Mika Forss <wbr />
11 Cash No Limit / Antti Ojanperä <wbr />
12 Bean Dream / Santtu Raitala <wbr /> <wbr />
Tredje uttagningen
1 Mister Lane / Ari Moilanen
2 BWT Crusader / Tommi Kylliäinen
3 Lovely Alexander / Mika Forss <wbr />
4 North Lexus / Jukka Torvinen <wbr />
5 Smart Leader / Hannu Hietanen
6 Ypäjä Louvre / Olli Koivunen <wbr />
7 Vixpress Li / Erkki-Pekka Mäkinen
8 Hotshot Luca / Santtu Raitala
9 Stonecapes Queila / Juha Utala
10 MAS The Boss / Antti Teivainen
11 Golden Icon / Tuomas Korvenoja
12 Lily's Star / Seppo Markkula <wbr /> <wbr />
Fjärde uttagningen
1 Plisetska Birdland / Juha Utala
2 Nefertiti Frido / Hannu Torvinen
3 Twist Of Fate / Pekka Korpi
4 BWT Caesar / Tuomas Korvenoja
5 Gloria Web* / Ari Moilanen (Timo Nurmos)
6 Donatello Hoss / Mika Forss
7 Quite A Boy / Olli Koivunen
8 Littlebro Comery / Tommi Kylliäinen
9 Contro Vento / Antti Teivainen
10 Silvester / Santtu Raitala
11 Malecon / Jutta Ihalainen
12 Builder's Caviar / Jukka Torvinen (Timo Nurmos) <wbr />
Femte uttagningen
1 An-Maria / Jukka Torvinen
2 Deangelo / Juhani Tapani
3 Cape's Caviar / Antti Teivainen
4 Creation Primero / Henri Bollström
5 Kickapoo Windcape / Hannu Hietanen
6 Illusion Luxi / Esa Holopainen
7 Callela Lisbeth / Mika Forss
8 Muscleman / Pekka Korpi
9 Rocking Royal Lela / Hannu Torvinen
10 Hachiko De Veluwe / Ari Moilanen (Timo Nurmos)
11 It Is Express Man / Juha Utala
12 Jack Vader / Samuli Innanen
Ämnen i artikeln
Så jobbar Travronden med journalistik
Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.