Nurmos och Heiskanen laddar för Suur-Hollola
På torsdag dyker en hel del svensbekantingar upp när de sista platserna till Suur-Hollola-Ajo ska fyllas.
Helgen 29-30 juni avgörs Suur-Hollola-Ajo i Lahtis. På lördagen kommer det att vara mellanheat och dagen därpå avgörs finalen. Redan nu finns 20 hästar klara för mellanheaten, däribland Olympiatravsaktuelle Atupem och Timo Nurmos-tränade EL Fitzgerald.
På torsdag kommer ytterligare tio namn att dyka upp på listan. Fyra försök ska köras där de två främsta går vidare till mellanheaten. Dessutom kommer de sista två platserna att fyllas av de två snabbaste tiderna bakom ettorna och tvåorna från försöken.
I startlistorna finns Veijo Heiskanens-tränade Benjamin Evo samt Timo Nurmos trio Hachiko de Veluwe, Gloria Web och Builder’s Caviar.
Försök ett
1 Sun Capitano – Esa Holopainen
2 Special Promise – Santtu Raitala
3 Golden Eleven – Jukka Torvinen
4 Lord Ivar – Juha Utala
5 Express Duo – Pekka Korpi
6 Juliet Ale – Seppo Markkula
7 Bean Coktail – Iikka Nurmonen
8 Wall Street Comery – Olli Koivunen
9 Gloria Web* – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
10 Run For Royalty – Hannu Torvinen
11 Ricocone – Tommi Kylliäinen
12 Good Dynamite – Marko Hakkarainen
Försök två
1 MAS Archie – Mika Forss
2 Callela Leonard – Jarmo Saarela
3 Axel Foley – Tommi Kylliäinen
4 Twist Of Fate – Pekka Korpi
5 Deangelo – Juhani Tapani
6 Hachiko De Veluwe – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
7 Edward Ale – Esa Holopainen
8 BWT Caesar – Tuomas Korvenoja
9 Questionmark Me – Olli Koivunen
10 Spade Ace Frido – Ari Moilanen
11 Sue's Photo – Santtu Raitala
Försök tre
1 Seabiscuit – Jukka Torvinen
2 Dreambow – Mika Forss
3 Arctic Passion – Pekka Korpi
4 Vie De Dream – Tuomas Pakkanen
5 The Dude – Ville Tonttila
6 Ranch Newman – Tommi Kylliäinen
7 BWT Burnin Alive – Tuomas Korvenoja
8 Lonely Rider – Iikka Nurmonen
9 Builder's Caviar – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
10 Sahara B Boy – Iivari Nurminen
11 William Pine – Esa Holopainen
12 Orlando Point – Ari Moilanen
Försök fyra
1 Juiceman – Olli Koivunen
2 Bosses Lily – Antti Teivainen
3 Carleman – Jukka Torvinen
4 Vagabondo – Ari Moilanen
5 Crystal Bay – Santtu Raitala
6 William Birdland – Mika Forss
7 Gisela Luxi – Seppo Markkula
8 Shadow Woodland / Esa Holopainen
9 Free Me – Pekka Korpi
10 Club Nord Chip – Antero Vesterinen
11 Benjamin Evo* – Veijo Heiskanen
Direktkvalificerade till mellanheaten
Atupem
Graceful Swamp
Lexus Dream
Elian Web
Cameron Evo
Hotshot Luca
Callela Lisbeth
Jugador
Shadow Of Brisbane
EL Fitzgerald
Stoneisle Ocean
Top Of The World
Willow Pride
Jack Vader
Club Nord Elit
Por Nie Rock
North Lexus
Ranch Kelly
Elliot Web
Golda Paris
Ämnen i artikeln
Så jobbar Travronden med journalistik
Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.