Sighni Burge vann tillsammans med Claes Sjöström
Mikael Cedergrens Sighni Burge (e. Make It Happen) segrade tillsammans med Claes Sjöström i sulkyn.
Stoet vann på tiden 1.13,9/1640 meter i det tionde loppet på Bollnäs travbana på fredagen. Marginalen till andra häst i mål blev en halv längd för Sighni Burge som är uppfödd och ägs av Croon Per-Anders, Tingstäde. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, gav 15 000 kronor.
Den sexåriga stoet hade inför dagens lopp vunnit fem lopp på 32 starter och har med dagens seger sprungit ihop en prissumma på 556 300 kronor (med segerprocent på 18 och platsprocent på 52).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Junie Miracle (tvåa), Dalens Nemo (trea), My Vacation (fyra), A Perfect Man (femma) och Ottilia Wareco (sexa).
My Vacation, för Mats E Djuse, Ottilia Wareco, som kördes av Kaj Widell, och Teton Nikkcon, med Annelie Leander i sulkyn, galopperade under loppet och Bellissima Unica för Mattias Hansson blev diskvalificerad för galopp.