Efter att jag läst Solvalla Hästägarförenings inlägg ”Sluta förminska Solvallas betydelse”, väcktes några funderingar som jag skulle vilja få ytterligare belyst av er.
”Vi vill att alla banor skall leva, men av egen kraft.” Vilka utgångspunkter och parametrar tänker ni skall ingå i den bedömningen?
”Ingen skall leva på bidrag från ST.” Innebär det enligt er att alla bidrag från ST skall upphöra, eller bara de bidrag som bidrar till att någon kan överleva?
”Det är runt våra storstadsområden som den moderne hästägaren finns.” Beskriv hur ni tycker en modern hästägare skall vara.
Jag har fyra varmblodiga hästar, varav två fölston. Jag arbetar som lärare och sköter och tränar hästarna tillsammans med min dotter på fritiden. Hästarna finns i ett stall på gården. Räknas jag enligt er, som en modern eller omodern hästägare? Motivera gärna.
”ST bidrar genom sitt tävlingsprogram till söndring.” Vad är anledningen till ovanstående påstående? Tycker ni att det tävlas på för många banor? Har en del av de mindre banorna för många tävlingsdagar? Ge exempel i så fall!
”Låt de storbanor som bidrar till utvecklingen också ta ansvar för den.” Innebär det att ni tycker att de som inte räknas till storbanor, bidrar för lite till utvecklingen och i så fall inom vilka områden? Om ni får en större roll i detta sammanhang, kommer ni då att verka för att Hela Travsverige skall bli lite mindre, eftersom storbanorna skall ta ansvar för utvecklingen?
Vänliga funderingar från
Roger Nilsson, medlem i
Solängets hästägarförening
Travronden i sociala medier