Alfred Gratien tog karriärens första seger i andra starten
Alfred Gratien (e. Power) tog karriärens första seger tillsammans med Mats E Djuse.
Valacken vann på tiden 1.17,9/2140 meter i det andra loppet på Bollnäs travbana på söndagen. Det blev seger med 1 längd för Alfred Gratien som ägs av TomBox AB, m fl, och är uppfödd av Hermansson Per & Ola. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 35 000 kronor.
Den treåriga valacken hade inför dagens lopp bara startat en gång och inte vunnit och har med dagens seger sprungit ihop 55 000 kronor (med segerprocent på 50 och platsprocent på 100).
Maja Rigby blev tvåa, Lugnets Briljant trea, Belle Epoque fyra, Photogenic femma och Evens Mayflower sexa.
Who's Dream, för Stefan Arvidsson, Snickup, som kördes av Anders Eriksson, och The Big Otto, med Thommy Enberg i sulkyn, galopperade under loppet och Photogenique som kördes av Tomas Rosén blev diskvalificerad för galopp.
Sally Key och Muzo ströks före start.