Amazing Nag tog ohotad seger
Leif Eklunds Amazing Nag (e. Make It Happen) vann tillsammans med Micael Lindblom i sulkyn.
Stoet vann övertygande på tiden 1.15,6a/2140 meter i det sjunde loppet på Lindesbergs travbana på lördagen. Avståndet till andra häst i mål blev 8 längder för Amazing Nag som är uppfödd och ägs av Sjöberg Åsa & Källström Susanne. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, gav 12 000 kronor.
Den sexåriga stoet hade före dagens lopp vunnit fem lopp på 62 starter och har med dagens seger sprungit in 440 900 kronor (med segerprocent på 10 och platsprocent på 25).
Global Unlimited blev tvåa, Marengo trea, Nemo M.L. fyra, Lord Horse femma och Hot Dansk Dynamite sexa.
Hot Dansk Dynamite, med Camilla Svahn i sulkyn, Mogas Casanova, för Kerstin Hell Andersson, och Qixi Roc, som kördes av Ronja Wahlund, galopperade under loppet.
Global Cutthecrap ströks före start.