Anacott Steel vann tillsammans med Ludwig Wickman
Stefan Melanders Anacott Steel (e. Scarlet Knight) vann tillsammans med Ludwig Wickman i sulkyn.
Stoet kördes överlägset undan på tiden 1.13,2/2140 meter i det åttonde loppet på Bergsåkers travbana på lördagen. Avståndet till andra häst i mål blev 1.5 längd för Anacott Steel som ägs av Stall T. Z. (Melander Stefan), och är uppfödd av Stefan T.Z. Melander HB, Enköping. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 150 000 kronor.
Den femåriga stoet hade inför dagens lopp vunnit fyra lopp på 46 starter. Stefan Melanders häst har fram till nu sprungit ihop en prissumma på 739 500 kronor (med segerprocent på 11 och platsprocent på 26).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Take Me Sober (tvåa), Dino Cream (trea), Ellen Ripley (fyra), Jes Angel (femma) och Madewithlove (sexa).
Madewithlove, som kördes av Fredrik Plassen, och Quicka, för Victor S Sundgren, galopperade under loppet.