Anna Stina Palema vann med stor segermarginal – sprängde 100 000-vallen
Anna Stina Palema (e. Maharajah) var först över mållinjen tillsammans med sin tränare Hans Crebas.
Stoet vann solklart på tiden 1.14,4/2140 meter i det nionde loppet på Färjestads travbana på torsdagen, efter att loppets 500 sista meter avslutats på 1.13,40. Det blev seger med 2.5 längd för Anna Stina Palema som ägs av Stall & Stuteri Palema AB, Kvänum, och är uppfödd av Bender Karl-Erik, Kvänum. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, gav 15 000 kronor.
Den femåriga stoet hade före dagens lopp bara vunnit ett lopp på nio starter och har med dagens seger sprungit in 103 300 kronor (med segerprocent på 20 och platsprocent på 50).
Alexi La Ma blev tvåa, Önas Sabina trea, O.P.'s Fearless fyra, Clever Jet femma och Chiani Broline sexa.
Chiani Broline, som kördes av Björn Goop, Arevs Indeed, med Roy Atle Ruud Nilsen i sulkyn, Alfas Michelangelo, för Morgan Ivarsson, och Louis Ravin, som kördes av Stellan Lundqvist, galopperade under loppet och Take My Name som kördes av André Eklundh blev diskvalificerad för galopp.