Sveriges ledande travtidning
ANNONS

Blomsterprinsen gav inte motståndet en chans – segermarginalen hela 9 längder

Blomsterprinsen (e. Smedheim Solan) och Magnus A Djuse krossade motståndet i lopp 1 på Gävles travbana. Ekipaget vann med hela 9 längder före G.G.Qurre och Jorma Kontio.

Publicerad:

Tiden stannade vid 1.27,6/2140 meter för hingsten som ägs av Stall Rabatt och som är uppfödd av Manapå HB, m fl. Förstapriset i loppet var värt 25 000 kronor.

Micke Sting (e. Readly Express) och Claes Sjöström tog en riktig storseger i lopp 3. De vann med hela fem längder före Nagai Ashi och Ulf Ohlsson. Tiden blev 1.17,4/2140 meter för valacken och segern gav 25 000 kronor.

Övriga ekipage hade inte en chans i lopp 5, där Indestructible (e. Infinitif) och Olle Alsén var överlägsna och tog en seger värd 25 000 kronor. Hela sex längder blev segermarginalen ner till Muchacha och Mika Forss. Tiden blev 1.19,8/2140 meter för valacken.

Ackuratess (e. Aperfectyankee) och Erik Lindegren vann lopp 4. Sexåringen vann med 1,5 längd på segertiden 1.13,5a/1640 meter. Gordon Brodde och Petter Lundberg var tvåa i mål.

Ackuratess har sprungit in 418 400 kronor på 17 starter i och med dagens seger.

ANNONS


Så jobbar Travronden med journalistik

Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.