Boscha Diablo kördes överlägset undan
Boscha Diablo (e. Traders) var snabbast i mål tillsammans med sin tränare Johan Untersteiner.
Valacken vann klart på 1.10,7a/2413 meter i det elfte loppet på Tingsryds travbana på lördagen. Marginalen till andra häst i mål blev 2 längder för Boscha Diablo som är uppfödd och ägs av Speediablo AB, Helsingborg. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 150 000 kronor.
Den femåriga valacken hade före dagens lopp vunnit åtta lopp på 27 starter. Johan Untersteiners häst har fram till nu sprungit ihop 1 605 875 kronor (med segerprocent på 32 och platsprocent på 61).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Pingis (tvåa), Dats Tore (trea), Midnight Special (fyra), Bottnas Idol (femma) och Tearsinheaven (sexa).
Midnight Special, för Dante Kolgjini, galopperade under loppet och Imperatur Am med Örjan Kihlström i sulkyn blev diskvalificerad för galopp.