Bowling De Luxe vann med många längder
Hans Swedins Bowling De Luxe (e. Orlando Vici) vann tillsammans med Tilda Gottås.
Valacken vann på tiden 1.14,7/2140 meter i det fjärde loppet på Östersunds travbana på torsdagen. Det blev seger med många längder för Bowling De Luxe ägd av Stall HW, och uppfödd av Svenska Rainbowl AB, Fjärås. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 50 000 kronor.
Den sjuåriga valacken hade före dagens lopp vunnit nio lopp på 51 starter. Hittills i karriären har Hans Swedins häst sprungit ihop en prissumma på 663 900 kronor (med segerprocent på 19 och platsprocent på 48).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Secret Celebration (tvåa), Sunlight (trea), Thai Charon (fyra), Cester (femma) och Select Teemer (sexa).
Alviano som reds av Julia Granbom och Huddlestone som reds av Linnéa Edler Pålsson blev diskvalificerade för galopp.