Briljant Töll tog första segern i karriären i andra starten
Briljant Töll (e. Day Or Night In) tog karriärens första seger tillsammans med sin tränare Viktor Lyck.
Stoet tog en övertygande seger på tiden 1.18,7/1640 meter i det femte loppet på Gävles travbana på tisdagen. Avståndet ned till tvåan El Jefe blev 4 längder för Briljant Töll som ägs av Stall Briljant - Ofcourse, och är uppfödd av Carlsson Inge & Lindström Robert. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 35 000 kronor.
Den tvååriga stoet hade inför dagens lopp bara startat en gång och inte vunnit och har med dagens seger vunnit 46 000 kronor (med segerprocent på 50 och platsprocent på 100).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var El Jefe (tvåa), Tiffany Tooma (trea), Global Hanky Panky (fyra) och Toto Tooma (femma).
Global Hanky Panky, för Hugo Metayer, och Toto Tooma, med Mika Forss i sulkyn, galopperade under loppet.