Burman tog första segern i sjätte starten
Burman (e. Tekno Eld) tog karriärens första seger tillsammans med Ante Lisell.
Valacken vann på tiden 1.33,2/2140 meter i det femte loppet på Bollnäs travbana på fredagen. Segermarginalen blev en halv längd för Burman som ägs av Lisell Tina & Söderberg Jan, och är uppfödd av Burman Jonas, m fl. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, gav 35 000 kronor.
Den fyraåriga valacken hade inför dagens lopp bara startat fem gånger och inte vunnit. Hittills i karriären har Tina Lisells häst sprungit in 59 500 kronor (med segerprocent på 17 och platsprocent på 33).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Permin (tvåa), Eslas Gubben (trea), Artelina (fyra), Smedhems Delta (femma) och Tegallo (sexa).
Burman, med Ante Lisell i sulkyn, Artelina, för Jan Ove Olsen, Tekno Boris, som kördes av Tomas Pettersson, och Alfa, med Lars-Erik Karlsson i sulkyn, galopperade under loppet och Mälarstens Mimer som kördes av Lucas H Vikström blev diskvalificerad för galopp.