Call Of The Wild vann – fick 25 000 kronor – har sprungit in mer än 100 000
Call Of The Wild (e. S.J.'s Caviar) vann tillsammans med sin tränare Magnus Jakobsson.
Valacken vann på tiden 1.17,0a/2080 meter i det åttonde loppet på Åmåls travbana på fredagen. Det blev seger med en halv längd för Call Of The Wild ägd av Ofcourse KB, Kovland, och uppfödd av Lisa och Victor AB, Nacka. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 25 000 kronor.
Den femåriga valacken hade före dagens lopp bara vunnit ett lopp på nio starter och har med dagens seger sprungit ihop 114 900 kronor (med segerprocent på 20 och platsprocent på 60).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Bea Palema (tvåa), Fly Photo (trea), Bitte Lock (fyra), Korsico Decoy (femma) och Kashmir Pace (sexa).
Fly Photo, för Petter Karlsson, Inga Godiva, med Philip Spelling i sulkyn, och Elixir L.I., som kördes av Mikael J Andersson, galopperade under loppet och Millesime Wine för Peter Zadel och Vikens Magic Dream för Tom Fromell blev diskvalificerade för galopp.
Wild Layla ströks före start.