Can't Touch This tog första segern
Can't Touch This (e. Djali Boko) tog karriärens första seger tillsammans med sin tränare Joakim Lindh.
Valacken vann övertygande på 1.19,9/2140 meter i det andra loppet på Bodens travbana på torsdagen. Avståndet till andra häst i mål blev 1.5 längd för Can't Touch This som ägs av Firma Lindhs Hovslageri, Travstall, och är uppfödd av Orefors Emma & Orefors Melander TravAB. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 12 000 kronor.
Den sexåriga valacken hade inför dagens lopp bara startat tre gånger och inte vunnit och har med dagens seger sprungit in 29 500 kronor (med segerprocent på 25 och platsprocent på 50).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Victory Moon (tvåa), My Precious Love (trea), Lapland King (fyra), Side Lane (femma) och Cgra W.F. (sexa).
Lapland King, för Antero Heinonen, Side Lane, med Ola Johansson i sulkyn, och Cgra W.F., som kördes av Pia Jakobsson, galopperade under loppet.