Carlos Diamant vann tillsammans med Melwin Johansson
Christoffer Erikssons Carlos Diamant (e. Readly Express) vann tillsammans med Melwin Johansson i sulkyn.
Valacken vann på tiden 1.15,7/2140 meter i det första loppet på Åbys travbana på lördagen. Avståndet till andra häst i mål blev många längder för Carlos Diamant ägd av Lukje Martin, Nederländerna, och uppfödd av Karlsson Kenth, Jönköping. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 12 000 kronor.
Den femåriga valacken hade före dagens lopp vunnit tre lopp på 21 starter och har med dagens seger sprungit in 284 000 kronor (med segerprocent på 18 och platsprocent på 50).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Houston Bore (tvåa), Seattle Mews (trea), Zoljon (fyra), Star Victory Tour (femma) och Hills Hope (sexa).
Primadonna, med Stefan Granlund i sulkyn, galopperade under loppet.
I Am Fredrik ströks före start.