Cocktail Brodda tog första segern i nionde starten
Cocktail Brodda (e. S.J.'s Caviar) tog karriärens första seger tillsammans med Ulf Ohlsson.
Stoet vann på tiden 1.15,1/2140 meter i det sjätte loppet på Eskilstunas travbana på onsdagen. Det blev seger med 1 längd för Cocktail Brodda ägd av Tietz Thorsten & Klasens Jochen, och uppfödd av Brodda Stuteri AB, Skurup. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 35 000 kronor.
Den treåriga stoet hade inför dagens lopp startat åtta gånger och inte vunnit. Sybille Tinters häst har fram till nu sprungit ihop 122 353 kronor (med segerprocent på 11 och platsprocent på 44).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Kebo Smart (tvåa), Grazzhopper (trea), Hot Blaze (fyra), Magic (femma) och Poker Face (sexa).
Poker Face, som kördes av Jorma Kontio, och Vigilante, för Magnus A Djuse, galopperade under loppet och Abbagliante som kördes av Carl Johan Jepson och See Line Hook med Fredrik B Larsson i sulkyn blev diskvalificerade för galopp.