Datos Rainbow tog en övertygande seger
Lars I Nilssons Datos Rainbow (e. Orlando Vici) segrade tillsammans med Stefan Persson i sulkyn.
Hingsten defilerade hem segern på 1.17,7/2640 meter i det åttonde loppet på Kalmars travbana på fredagen. Marginalen till andra häst i mål blev 2.5 längd för Datos Rainbow som ägs av JL Trav AB, Trelleborg, och är uppfödd av Johansson Daniel & Fungbrant Tobias. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, gav 35 000 kronor.
Den fyraåriga hingsten hade före dagens lopp vunnit tre lopp på 17 starter. Hittills i karriären har Lars I Nilssons häst sprungit ihop 333 000 kronor (med segerprocent på 22 och platsprocent på 39).
Ready For Party blev tvåa, Ett Under trea, R.K.Majesty fyra, Epicure D.E. femma och Prince Of Divine sexa.
Otto Sotto, för Oscar Ginman, galopperade under loppet och Rustico som kördes av Christian Cracchiolo blev diskvalificerad för galopp.