Don Fanucci Zet tog klar seger
Daniel Redéns Don Fanucci Zet (e. Hard Livin) vann tillsammans med Paul Philippe Ploquin i sulkyn.
Hingsten vann på 1.10,1a/1609 meter i det sjunde loppet på Solvallas travbana på söndagen. Avståndet till andra häst i mål blev 1 längd för Don Fanucci Zet ägd av Stall Zet (Redén Daniel), och uppfödd av Brixton Medical AB, (Redén Daniel). Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 250 000 kronor.
Den nioåriga hingsten hade före dagens lopp vunnit 30 lopp på 59 starter och har med dagens seger vunnit 17 163 913 kronor (med segerprocent på 52 och platsprocent på 75).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Borups Victory (tvåa), Hohneck (trea), Massimo Hoist (fyra), Hussard Du Landret (femma) och The Locomotive (sexa).
Hussard Du Landret, med Benoit Robin i sulkyn, galopperade under loppet och Mellby Knekt med Magnus A Djuse i sulkyn blev diskvalificerad för galopp.