Done Deal tog solklar seger
Per Edströms Done Deal (e. Maharajah) segrade tillsammans med Jan Norberg i sulkyn.
Valacken tog en övertygande seger på tiden 1.14,8/2140 meter i det tredje loppet på Skellefteås travbana på torsdagen. Avståndet till andra häst i mål blev 3.5 längd för Done Deal som är uppfödd och ägs av Edström Per & Tina. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 30 000 kronor.
Den fyraåriga valacken hade före dagens lopp vunnit fem lopp på sex starter. Hittills i karriären har Per Edströms häst vunnit 291 000 kronor (med segerprocent på 86 och platsprocent på 100).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Venom (tvåa), Gastronomy (trea), Bold Silver (fyra), Ytowns Gigolo (femma) och Discovery W.F. (sexa).
Bold Silver, för Ulf Ohlsson, och Global Dandy, med Roger Nilsson i sulkyn, galopperade under loppet.