Double Deceiver vann – fick 600 000 kronor
Daniel Redéns Double Deceiver (e. Cantab Hall) vann tillsammans med kusken Örjan Kihlström.
Valacken vann på 1.10,5a/2140 meter i det tionde loppet på Östersunds travbana på lördagen. Det blev seger med en hals för Double Deceiver som ägs av Stall Zet (Redén Daniel), och är uppfödd av Stewart Steve H & Oakwood Farms. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 600 000 kronor.
Den sexåriga valacken hade före dagens lopp vunnit 21 lopp på 41 starter. Hittills i karriären har Daniel Redéns häst sprungit in 11 157 713 kronor (med segerprocent på 52 och platsprocent på 83).
Gio Cash blev tvåa, Hades De Vandel trea, H.C.'s Crazy Horse fyra, Cash Bank Bigi femma och Gamin Jaba sexa.
Crepe Match med Olli Koivunen i sulkyn blev diskvalificerad för galopp. Santos De Castella för Per Linderoth blev diskvalificerad.