Edda Silver tog karriärens första seger i andra starten
Edda Silver (e. Quid Pro Quo) tog karriärens första seger tillsammans med Jenni H Åsberg.
Stoet vann på tiden 1.17,7/2140 meter i det andra loppet på Hagmyrens travbana på söndagen. Det blev seger med en halv längd för Edda Silver som är uppfödd och ägs av Åsberg Jimmy, Malin & Simon. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, gav 25 000 kronor.
Den treåriga stoet hade inför dagens lopp bara startat en gång och inte vunnit och har med dagens seger sprungit in 32 500 kronor (med segerprocent på 50 och platsprocent på 50).
Global Fabulous blev tvåa, Havanna's Filur trea, Rocket fyra, Mrs Hudson femma och Berså sexa.
Rocket, för Niclas Hammarström, D'artagnan Awec, som kördes av Marcus Lilius, Alfred, med Fredrik Plassen i sulkyn, och A Perfect Feeling, som kördes av Petter Lundberg, galopperade under loppet och Wind Walker E. som kördes av Bo Landgren blev diskvalificerad för galopp.