Ekas Wow tog karriärens första seger
Ekas Wow (e. Who's Who) tog karriärens första seger tillsammans med Carl Johan Jepson.
Stoet vann på tiden 1.15,5/2140 meter i det första loppet på Kalmars travbana på fredagen. Avståndet till andra häst i mål blev en halv längd för Ekas Wow ägd av Akyla KB, Malmö, och uppfödd av Karlsson Eva, Sandhem. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 35 000 kronor.
Den treåriga stoet hade före dagens lopp bara startat fyra gånger och inte vunnit. Michelle Erikssons häst har fram till nu sprungit ihop 57 400 kronor (med segerprocent på 20 och platsprocent på 40).
Sabatino Bo blev tvåa, Moon Du Noyer trea, Moon's Izeegea fyra, Trust The Universe femma och Parfait H.Boko sexa.
Sabatino Bo, med Joakim Lövgren i sulkyn, I Am The Art, som kördes av Kjell Gustafsson, Mon Cherie C.G., för Victor Rosleff, Tvingens Calippo, för Dan Ottosson, och Banke, med Peter Johansson i sulkyn, galopperade under loppet och Randa Panda som kördes av Oscar Ginman blev diskvalificerad för galopp.