Sveriges ledande travtidning
ANNONS

Elegance Kronos slog till på Vincennes

Elegance Kronos, här på Solvalla, var en vinnare på Vincennes under söndagen.
Elegance Kronos, här på Solvalla, var en vinnare på Vincennes under söndagen. Foto: THOMAS BLOMQVIST / TR BILD

Fjolårets Breeders Crown-trea bland de fyraåriga stona, Elegance Kronos, huserar numera i Frankrike. På söndagen kom första segern i landet när hon spurtade hem montéloppet Prix Indienne på Vincennes.

Publicerad:

Hästen tränades av Björn Goop i Sverige och sprang in över 2,5 miljoner kronor. Bland annat slutade hon fyra i långa E3, trea i Breeders Crown och trea i Svenskt Travoaks.

Sedan några månader tillbaka tränas Elegance Kronos (e. Muscle Hill) av Laurent Claude Abrivard i Frankrike. Hon debuterade med att slutade oplacerad i grupp II-loppet Prix de Croix den 11 januari, på söndagen gjorde hon debut under sadel, vilket slutade med seger.

Nio hästar gjorde upp om ett förstapris på 31.950 euro i Prix Indienne på söndagen. Alexandre Abrivard satt i sadeln och gav Elegance Kronos ett bra lopp i ryggar.

Över upploppet fick hon fritt spelrum på innerspår och tackade för det genom att spurta till en klar seger. Klockan stannade på 1.11,6/2175 meter. Hästen är uppfödd av Dvbk International i Enköping och ägs av Ecurie Jean-Pierre Barjon.

Fredrik Wallins Global Etalon var också med i loppet och slutade femma.

Goop vann i Cherbourg

Under söndagen kördes det även tävlingar i Cherbourg. Där fick Björn Goop med sig en tränarseger när fyraåriga Lynn Cristal (e. Cristal Money) säkrade sin första seger på fransk mark. Florian Desmigneux satt i sulkyn och vinsten var värd 6.525 euro.

ANNONS

Ämnen i artikeln