Endearing tog karriärens första seger
Endearing (e. Nuncio) tog karriärens första seger tillsammans med sin tränare Henrik Svensson.
Stoet vann på tiden 1.16,3/2140 meter i det tredje loppet på Bergsåkers travbana på måndagen. Marginalen ned till tvåan Kommendör Baltazar blev 1 längd för Endearing ägd av Henrik Svensson Travstall AB, m fl, och uppfödd av Stefan T.Z. Melander HB, Enköping. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, gav 40 000 kronor.
Den treåriga stoet hade inför dagens lopp bara startat tre gånger och inte vunnit och har med dagens seger sprungit in 55 000 kronor (med segerprocent på 25 och platsprocent på 25).
Kommendör Baltazar blev tvåa, Milord Darling trea, Siracusa fyra, Nuncy Anora femma och Give Me Lagavulin sexa.
Siracusa, för Clas Jonsson, Joker Godiva, med Marcus Lilius i sulkyn, och Beartic, som kördes av Mats E Djuse, galopperade under loppet.
The Last Frontier och Asrightasrain ströks före start.