Sveriges ledande travtidning
ANNONS

Fame And Glory kvalade på 1.14,3

Foto: LARS JAKOBSSON / TR BILD
Björn Goop och Fame And Glory. Foto: LARS JAKOBSSON / TR BILD

På onsdagskvällen plockade Timo Nurmos ut Fame And Glory i ett kvallopp på Solvalla. Björn Goop skötte tömmarna bakom femåringen som från ledningen kom i mål på 1.14,3.

Publicerad:

Från spår fem i volten hittade Fame And Glory och Björn Goop tidigt till ledningen i kvalloppet. Där noterades femåringen för 1.18,9 första 500 meterna och 1.19,4 första kilometern.

Därefter gick det snabbare. Fame And Glory och Björn Goop skärpte tempot undan för undan och han kom i mål på 1.14,3/2140 meter, sista kilometern klockades till 1.09.

Fame And Glory har presterat enastående på tävlingsbanan så här långt. På 13 starter har han vunnit 9 och sprungit in 9.985.000 kronor.

Han har vunnit både Svenskt Travkriterium och Svenskt Travderby. Fame And Glory har inte startat sedan andraplatsen i uttagningarna till Europaderbyt på Åby i september 2024.

ANNONS

Ämnen i artikeln