First For Me M.H. tog första segern i tredje starten
First For Me M.H. (e. Infinitif) tog karriärens första seger tillsammans med Jan Henriksson.
Stoet vann på tiden 1.17,6a/2140 meter i det första loppet på Axevallas travbana på tisdagen. Avståndet till andra häst i mål blev 1 längd för First For Me M.H. som är uppfödd och ägs av Kallas Margit, Väring. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 40 000 kronor.
Den femåriga stoet hade inför dagens lopp bara startat två gånger och inte vunnit. Hittills i karriären har Jeanet Årmans häst sprungit ihop 61 500 kronor (med segerprocent på 33 och platsprocent på 67).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Axios (tvåa), Cocktail Spirit (trea), Call Me Ottilia (fyra) och Kavira (femma).
Simb Leon, med Linda Sedström i sulkyn, galopperade under loppet och Fantome D'Inverne som kördes av William Ekberg blev diskvalificerad för galopp.