Forever Yours vann – fick 35 000 kronor – har sprungit in mer än 250 000
Ola Karlssons Forever Yours (e. Maharajah) segrade tillsammans med Victor Rosleff i sulkyn.
Hingsten vann på tiden 1.14,2a/2140 meter i det åttonde loppet på Halmstads travbana på måndagen. Avståndet till andra häst i mål blev en hals för Forever Yours som ägs av Petersson Catharina & Karlsson Ola, och är uppfödd av Menhammar Stuteri AB, Ekerö. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 35 000 kronor.
Den femåriga hingsten hade före dagens lopp bara vunnit två lopp på 18 starter och har med dagens seger sprungit ihop en prissumma på 278 000 kronor (med segerprocent på 16 och platsprocent på 42).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var White Lady Broline (tvåa), Rolyman (trea), J.F.K. (fyra), Love Silvio (femma) och Iziah Zet (sexa).
Iziah Zet, med Viktor Malmrot i sulkyn, och Devs D.Rex, för Gustav Johansson, galopperade under loppet och Digital Aircraft för Anton Knutsson blev diskvalificerad för galopp.