Forspärla vann övertygande
Jan Gustavssons Forspärla (e. Hallsta Lotus) segrade tillsammans med kusken Hanna Gustafsson.
Stoet vann klart på tiden 1.24,5/2140 meter i det sjätte loppet på Lyckseles travbana på tisdagen. Marginalen till andra häst i mål blev 2 längder för Forspärla ägd av Gustavsson Jan & Gustafsson Desiree, och uppfödd av Ekebjörk Elisabet, Ramvik. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 40 000 kronor.
Den 14-åriga stoet hade inför dagens lopp vunnit 17 lopp på 154 starter och har med dagens seger sprungit ihop en prissumma på 2 017 050 kronor (med segerprocent på 12 och platsprocent på 41).
Sjöli Morten blev tvåa, Ivarsviking trea, Ravn Kiro fyra, Stålviktor femma och Hulte Alva sexa.
Hulte Alva, för Marcus Lilius, M.P.Domino, med Ove A Lindqvist i sulkyn, Källsjöviking, som kördes av Micael Melander, och Tinder Lars, som kördes av Thomas S Johansson, galopperade under loppet och Sundbo Komet som kördes av Robert Skoglund blev diskvalificerad för galopp.