Framgångarna fortsätter för Fredrik Plassen
I söndags vann Fredrik Plassen två lopp på två försök i Bollnäs. På måndagskvällen gjorde han om bedriften på Romme.
Kusktalangen Fredrik Plassen ståtar just nu med fyra raka segrar – och noterbart är att samtliga vinnare tränas av Sybille Tinter. I Bollnäs i söndags vann de med såväl Florenz G. (e. Maharajah) som Hidalgo Simoni (e. Orlando Vici).
På måndagskvällen tävlades det på Romme där Plassen var på plats för två nya styrningar. Först ut var Sybille Tinters Global Commission (e. Traders) som från ledningen var totalt överlägset sitt motstånd. Den sjuårige valacken varvade på 1.16,0 och kunde, efter att ha avslutat sista 500 meterna efter 1.09,0, vinna med många längder på 1.14,1a/2640 meter.
– Det känns verkligen som att det är någonting extra. Det är en riktigt bra häst det här. Han har stora, fina kliv och vet precis vad han ska göra. Vi fick loppet precis så som vi ville när vi blev släppta till ledningen. Det kändes väldigt bra med 1.16,0 på varvet och att vi sedan successivt kunde öka, säger Fredrik Plassen i vinnarcirkeln.
Ledningen hela vägen var segermelodin även för stallkamraten Wellerman (e. Baltimore As). Den fyraårige valacken kom upp till kilometerspasseringen efter 1.15,5 och vann på 1.15,4a/2140 meter efter att sista halvvarvet klockats till 1.10,0.
Plassen har krossat sina tidigare rekord som kusk. Måndagens segrar var hans 59:e och 60:e för året och han har kört in drygt 4,2 miljoner kronor under 2025.
En annan överlägsen vinnare denna tävlingsdag var Michael Demmers Västerbo Hawkeye (e. Maharajah). Den fyraårige valacken noterades för sin första triumf i det fjärde försöket när han tillsammans med Jorma Kontio kom i mål på 1.16,0a/2140 meter.
Västerbo Hawkeye har inlett karriären lovande och hade inför måndagens start tre pallplatser på tre försök. Segern grundlades efter ett lopp i mestadels andra- och tredje utvändigt, Kontio attackerade via tredjespår halvvarvet från mål och Västerbo Hawkeye hade snabbt avgjort mot sina konkurrenter. Segermarginalen? Många längder.