Fröyu Jerken tog solklar seger – har sprungit in mer än 500 000
Gunnar Kvärnes Fröyu Jerken (e. Bork Odin) segrade tillsammans med kusken Åsbjörn Tengsareid.
Valacken vann övertygande på 1.24,8/2140 meter i det femte loppet på Årjängs travbana på fredagen. Avståndet ned till tvåan Hvalstad Ty blev 7 längder för Fröyu Jerken ägd av Kvärne Gunnar, Norge, och uppfödd av Norsk Uppfödare. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, gav 25 000 kronor.
Den sexåriga valacken hade före dagens lopp vunnit fyra lopp på 76 starter och har med dagens seger vunnit 511 246 kronor (med segerprocent på 6 och platsprocent på 45).
Hvalstad Ty blev tvåa, Gull Vilja trea, Mjölner Tordis fyra, Maj Mollyn femma och Ramstad Stjernen sexa.
B.A.S.Philip, för Dagfinn Aarum, galopperade under loppet och Järvsö Karin som kördes av Malin H Johansson och Mjölner Ty för Jan Roar Mjölneröd blev diskvalificerade för galopp.
Edbjörn och G.Tore ströks före start.