Gärdsjö Sol vann – fick 12 000 kronor
Gärdsjö Sol (e. Solör Stegg) vann tillsammans med sin tränare Per Lisell.
Valacken vann på tiden 1.29,9/1640 meter i det åttonde loppet på Rommes travbana på söndagen. Segermarginalen blev en halv längd för Gärdsjö Sol ägd av Lisell Hanna & Per, Lundqvist Magnus, och uppfödd av Larsson Kenneth & Sundberg Iselin. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 12 000 kronor.
Den sexåriga valacken hade före dagens lopp bara vunnit ett lopp på 30 starter och har med dagens seger sprungit ihop 201 000 kronor (med segerprocent på 6 och platsprocent på 29).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Brenne Rosa (tvåa), Björnli Ada (trea), Löpeld (fyra), Storskjöblessa (femma) och Sol Greia (sexa).
Björnli Ada, med Madelene Johansson i sulkyn, och Dine Lotta, för Frida Johansson, galopperade under loppet och Järvsö Tudo som kördes av Julia Nilsson blev diskvalificerad för galopp.
Monster Mustasch ströks före start.