Gemera De Mayo vann med en halv längd
Petri Salmelas Gemera De Mayo (e. Make It Happen) vann tillsammans med Ulf Ohlsson i sulkyn.
Stoet vann på tiden 1.16,4a/2140 meter i det tredje loppet på Bodens travbana på torsdagen. Avståndet ned till tvåan Megamind Sisu blev en halv längd för Gemera De Mayo som ägs av Ps Horse AB (Salmela Petri), Boden, och är uppfödd av P J Racing Promotion AB, Vikmanshyttan. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, gav 50 000 kronor.
Den treåriga stoet hade före dagens lopp vunnit tre lopp på sex starter och har med dagens seger vunnit 211 250 kronor (med segerprocent på 57 och platsprocent på 57).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Megamind Sisu (tvåa), Sir Håleryd (trea), Venom (fyra), Casa De Papel (femma) och Backwood Fiona (sexa).
Megamind Sisu, med Stefan Edin i sulkyn, och Backwoods Ferguson, som kördes av John Östman, galopperade under loppet.