Glory Lane vann glasklar seger
Niels Christian Larsens Glory Lane (e. Flocki D'Aurcy) segrade tillsammans med kusken Henriette Larsen.
Stoet tog en övertygande seger på 1.16,2a/2140 meter i det första loppet på Jägersros travbana på tisdagen. Avståndet ned till tvåan Good Luck Söhus blev 5 längder för Glory Lane som ägs av Larsen Henriette, Skurup, och är uppfödd av Prestera International AB, Ystad. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 40 000 kronor.
Den femåriga stoet hade inför dagens lopp bara vunnit två lopp på 13 starter. Niels Christian Larsens häst har fram till nu sprungit ihop 179 100 kronor (med segerprocent på 21 och platsprocent på 43).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Good Luck Söhus (tvåa), Spring On (trea), Splendid (fyra), Wicletson (femma) och Julius D.K. (sexa).
Rocky Tile, som kördes av Micael Andersson, och Ebony Brodda, för Thomas Linder, galopperade under loppet och Cala Chan som kördes av Bengt Olsson blev diskvalificerad för galopp.