Grand La Vie tog första segern i karriären i tredje starten
Grand La Vie (e. Orlando Vici) tog karriärens första seger tillsammans med Kaj Widell.
Stoet vann på tiden 1.19,6/2140 meter i det sjätte loppet på Rättviks travbana på tisdagen. Avståndet ned till tvåan Hankypanky Marylou blev en hals för Grand La Vie ägd av Gustavsson Jonathan, Djurås, och uppfödd av Grand Trotting & Breeding 2020 KB,Vara. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 25 000 kronor.
Den treåriga stoet hade före dagens lopp bara startat två gånger och inte vunnit. Hittills i karriären har Jonathan Gustavssons häst sprungit ihop 31 500 kronor (med segerprocent på 33 och platsprocent på 33).
Hankypanky Marylou blev tvåa, Devs Demimonde trea, Regera Hall fyra, Celebratewithme femma och Lady Ann Salt sexa.
Devs Demimonde, för Magnus A Djuse, Uno Di Troppo, med Per Nordlund i sulkyn, och Sophie, som kördes av Magnus Jakobsson, galopperade under loppet.