Gudrid Face vann tillsammans med Adrian Kolgjini – har sprungit in mer än 250 000
Gudrid Face (e. Ready Cash) var först över mållinjen tillsammans med sin tränare Adrian Kolgjini.
Stoet tog ohotad seger på tiden 1.15,4/2140 meter i det sjätte loppet på Axevallas travbana på lördagen. Avståndet till andra häst i mål blev 1.5 längd för Gudrid Face ägd av Walter-Mommert Karin, Tyskland, och uppfödd av Kolgjini Lutfi & Ecurie Smart. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 125 000 kronor.
Den fyraåriga stoet hade inför dagens lopp bara vunnit två lopp på 14 starter och har med dagens seger sprungit ihop en prissumma på 306 000 kronor (med segerprocent på 20 och platsprocent på 27).
Kalithea blev tvåa, Dats Summertime trea, Take Me Sober fyra, Octopussy femma och Merlene Boko sexa.
Satellite, för Magnus A Djuse, The Rising Hope, som kördes av Oskar Svanberg, och Vida Roc, med Mats E Djuse i sulkyn, galopperade under loppet och Cloverfield som kördes av Petter Karlsson och MadisonSquare Kiss med Markus Waldmüller i sulkyn blev diskvalificerade för galopp.
Easter Princess ströks före start.