Gulliga Re vann med en halv längd – har sprungit in mer än 100 000
Lars E Lindströms Gulliga Re (e. Ängsborken) vann tillsammans med Emil Eriksson i sulkyn.
Stoet vann på 1.28,7/1640 meter i det första loppet på Hagmyrens travbana på måndagen. Marginalen till andra häst i mål blev en halv längd för Gulliga Re som ägs av Lindström Lars E, m fl, och är uppfödd av Böhn Reidun, Årjäng. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 25 000 kronor.
Den fyraåriga stoet hade före dagens lopp bara vunnit två lopp på sex starter och har med dagens seger sprungit ihop 104 500 kronor (med segerprocent på 43 och platsprocent på 57).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Lill Majsan (tvåa), Lexi A.Y. (trea), Alm Toledo (fyra), Lill Tesla (femma) och Glödinga (sexa).
Ingemar H.L., för Lotta Persson, och Höstbo Anita, som kördes av Johanna Stark, galopperade under loppet.
Alfrida W. ströks före start.