Hankypanky Leonie tog ohotad seger i tredje starten
Daniel Redéns Hankypanky Leonie (e. Readly Express) vann tillsammans med kusken Rikard N Skoglund.
Stoet defilerade hem segern på tiden 1.16,2a/2140 meter i det andra loppet på Bergsåkers travbana på torsdagen, efter att loppets 500 sista meter avslutats på 1.15,90. Segermarginalen blev 4 längder för Hankypanky Leonie som är uppfödd och ägs av Lundqvist Ulf & Anna-Maria. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 40 000 kronor.
Den treåriga stoet hade före dagens lopp vunnit ett lopp på två starter och har med dagens seger vunnit 68 500 kronor (med segerprocent på 67 och platsprocent på 100).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Flaming Orange (tvåa), Sopra Sotto (trea), Signe S.E. (fyra), Lykke De Castella (femma) och Pebble (sexa).
Reidun Burge med Jimmy Dahlman i sulkyn och Evens Mayflower med Ulf Ohlsson i sulkyn blev diskvalificerade för galopp.