Hardox Å. tog första segern
Hardox Å. (e. Scarlet Knight) tog karriärens första seger tillsammans med Malin Strinnlund.
Valacken vann på tiden 1.20,0/2040 meter i det första loppet på Hotings travbana på tisdagen. Segermarginalen blev en halv längd för Hardox Å. som ägs av Åberg Monica & Sjölander Torbjörn, och är uppfödd av Ådö Säteri AB (Riesterer U) & Zazis N. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 20 000 kronor.
Den sexåriga valacken hade före dagens lopp bara startat fyra gånger och inte vunnit och har med dagens seger sprungit ihop en prissumma på 36 000 kronor (med segerprocent på 20 och platsprocent på 20).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Islander Inn (tvåa), Zäta Bambi (trea), B.B.S.Willi (fyra), Global Fear Factor (femma) och Bramley T.L. (sexa).
Bramley T.L., med Erika Eriksson Rosén i sulkyn, Touch Of Silver, för Fredrik Forsén, och Coccodrillo Of X., som kördes av Jimmy Dillner, galopperade under loppet.