Havana Heaven tog hem tisdagens test
Det stora slaget för de fyraåriga stona närmar sig. På tisdagskvällen hade det blivit dags för andra testet till Stochampionatet på Axevalla. Där visade Joakim Elfvings Havana Heaven att hon blir att räkna med.
Varvet från mål gick Carl Johan Jepson fram utvändigt ledande Bourbonista med Havana Heaven (e. Maharajah). Ett vinstgivande drag skulle det visa sig. Det var dessa två fyraåringar det stod mellan när Axevallas upplopp nalkades och den senare sög sig närmare ledaren för varje meter som gick.
Strax innan mållinjen passerades var hon också ikapp och förbi. Segern för Havana Heaven var den tredje i karriären och den första sedan i november. Tisdagskvällens start för hennes första över lång distans och segertiden för henne skrevs till 1.15,1a/2640 meter.
En seger som imponerade på Carl Johan Jepson.
– Hon gjorde det bra. Det var som Jocke sa att hon gick bra i skymundan senast och helt iskallt var det inte på förhand. Det var bra gjort. Vi hade inte varit med i någon körning över huvud taget och därför kändes det rätt att gå fram i det läget som jag gjorde eftersom tempot inte var så högt. Jag såg på ledaren att det tog emot lite grann över upploppet och det var precis på linjen som vi tog oss förbi, hon visade prov på fin inställning och gillade det långa upploppet. Hon kommer säkert tillbaka hit när det är dags för kval igen, säger Carl Johan Jepson i vinnarcirkeln på Axevalla.
Bakom Havana Heaven och Bourbonista blev det ett tredjepris för Tangerina.
Carl Johan Jepson hade anledning att besöka vinnarcirkeln även i det sjätte loppet. Han träffade perfekt från springspår med Fredrik Wallins Tactic Lane (e. Tactical Landing) som satt i ledningen på ett par steg.
Efter att ha öppnat första varvet efter 1.18,6 blev segern överlägsen för det fyraåriga stoet. Hon stack undan med fem längder och vann på 1.16,2/2140 meter.
– Hon har gjort bra lopp hela tiden. Hon kom tillbaka efter ett längre uppehåll och har successivt blivit bättre och bättre och tagit åt sig av både träning och lopp. Hästen uppträder mer moget och håller sig lugn, att hon var så avslappnad och fin var det allra bästa med henne i dag. När det var dags för spurt så stack hon ju undan och kändes väldigt fin, säger Carl Johan Jepson i vinnarcirkeln.
För Fredrik Wallin blev det dubbla tränarsegrar denna tävlingsdag. Björn Goops lotsade även det fyraåriga stoet Xanthis Joojoo (e. Googoo Gaagaa) till en klar seger från ledningen. Ekipaget varvade på 1.18,1 och vann sedan på 1.16,0/2140 meter.
– Mycket avgjordes i starten och vi fick ledningen. Det blev bra tempo på loppet och en bra avslutning. Det kändes som att hon ville trava på ett bra sätt. Det var ingen fara på taket, säger Björn Goop i vinnarcirkeln.
Du hittar samtliga resultat från tävlingarna på Axevalla i Travrondens tävlingscenter.