Havbergs Djali tog klar seger
Sören Bertilssons Havbergs Djali (e. Djali Boko) vann tillsammans med Per Nordström i sulkyn.
Valacken vann på 1.14,5/2140 meter i det sjätte loppet på Jägersros travbana på tisdagen. Marginalen till andra häst i mål blev 1 längd för Havbergs Djali som ägs av Bertilsson Sören, m fl, och är uppfödd av Bertilsson Sören & Lindström R-M. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 40 000 kronor.
Den sexåriga valacken hade inför dagens lopp vunnit fem lopp på 34 starter och har med dagens seger sprungit ihop 332 000 kronor (med segerprocent på 17 och platsprocent på 40).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Incasso Crown (tvåa), Mr Fantastic (trea), Nimrod Greenwood (fyra), Por Una Cabeza (femma) och Merlene Boko (sexa).
Por Una Cabeza, som kördes av Jan Raumer, Fiji, för Ida Einarsson Nilsson, och One Mile Smile Frö, med Jörgen Sjunnesson i sulkyn, galopperade under loppet och Mimis Victory för Lova Linbäcke och Milk And Honey Frö för Dante Kolgjini blev diskvalificerade för galopp.