Henessi Humble kördes överlägset undan – sprängde 100 000-vallen
Mattias Djuses Henessi Humble (e. Maharajah) segrade tillsammans med kusken Aleksi Flink.
Valacken vann övertygande på tiden 1.15,2a/2140 meter i det femte loppet på Eskilstunas travbana på fredagen. Segermarginalen blev 2 längder för Henessi Humble som ägs av Ab FT Borgmästargrund Oy, Finland, och är uppfödd av Stall Henessi AB & Söderberg Tommy. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 35 000 kronor.
Den fyraåriga valacken hade inför dagens lopp bara vunnit ett lopp på 13 starter. Hittills i karriären har Mattias Djuses häst sprungit ihop en prissumma på 125 200 kronor (med segerprocent på 14 och platsprocent på 21).
Sam Clean C.G. blev tvåa, Schassa Patraska trea, Gilded Brodda fyra, Tinni Love femma och Buckbeak sexa.
No Doubt Boko, som kördes av Hugo Metayer, VilliamSon B.B., för Madelen Berås, Googoo Gone, med Victor S Sundgren i sulkyn, och Wiener Blut, för Jennie Ek, galopperade under loppet och Tiger Victory som kördes av Tom Johansson blev diskvalificerad för galopp.