High Flyer V.S. vann tillsammans med Ludwig Wickman
Fredrik Lundgrens High Flyer V.S. (e. Yarrah Boko) vann tillsammans med Ludwig Wickman i sulkyn.
Valacken tog ohotad seger på tiden 1.14,0/1640 meter i det nionde loppet på Bergsåkers travbana på fredagen. Marginalen till andra häst i mål blev 1.5 längd för High Flyer V.S. som ägs av Lundgren Fredik, m fl, och är uppfödd av Väskinge Stallet Alltjänst HB, Sala. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 20 000 kronor.
Den sjuåriga valacken hade före dagens lopp vunnit tre lopp på 40 starter och har med dagens seger sprungit ihop 369 750 kronor (med segerprocent på 10 och platsprocent på 34).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Ibiza Bay (tvåa), Select Teemer (trea), Let It Go (fyra), Orlando Vox (femma) och Prince C. (sexa).
Malibu, som kördes av Michelle Larsson, galopperade under loppet och Rajadhiraja för Mats Bäckström blev diskvalificerad för galopp.
Soraya Ås och David Frontline ströks före start.